جمعه 27 مهر 1397  
در کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس برگزار شد؛ برنامه های متنوع فرهنگی در هفته سوم اردیبهشت کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس در هفته سوم اردیبهشت، برنامه های متنوع فرهنگی برگزار کردند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی قائم(عج) فردوس و علامه شیخ مفید اسلامیه، برنامه هایی از جمله نشست کتاب خوان، جلسه قصه گویی، مسابقه کتابخوانی و تجلیل از معلمان را برگزار کردند.
نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان فردوس در کتابخانه قائم(عج)
نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان فردوس با همکاری دانش آموزان دبیرستان دخترانه ایراندخت
در کتابخانه قائم(عج) برگزار شد.
در این نشست، شش کتاب به شرح ذیل معرفی شد:
«انجمن مرغهای عجیب و غریب» نوشته کلی جونز، انتشارات پرتقال/ ارائه توسط: فائزه تعدادی (دانش آموز عضو)، «جاناتان مرغ دریایی» نوشته دیوید ریچارد باخ، انتشارات دلیل ما/  ارائه توسط: سمانه شریفی مقدم (دانش آموز)، «پسر میلیاردر» نوشته دیوید والیامز، انتشارات گیسا/ ارائه توسط: زهرا جهاندار (دانش آموز)، «بابالنگ دراز» نوشته جین وبستر، انتشارات افق/ ارائه توسط: عارفه واحدی (دانش آموز)، «زایو» نوشته مصطفی رضایی، انتشارات کتابستان معرفت/ ارائه توسط: ملیحه اسدی (رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس) و «حقیقت دوازدهم» نوشته مهدی خدامیان آرانی، انتشارات دعوت/ ارائه توسط: ملیحه اسدی (رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس).
جلسه قصه گویی و مسابقه کتابسازی از قصه در کتابخانه علامه شیخ مفید اسلامیه
در این جلسه که با حضور 40 کودک از پیش دبستانی یاس نبی برگزار شد، صالح نیا کتابدار کتابخانه، به قصه گویی از کتاب «سار کوچولو نمی تواند پرواز کند» نوشته جنیفر برن، پرداخت و سپس کودکان با کمک مربی و کتابدار، کتابهایی بر اساس قصه خوانده شده، تهیه کردند.
تهیه کتاب و کاردستی بر اساس قصه، توسط کودکان می تواند نقش بسزایی در تأثیرگذاری قصه و پرورش قدرت و توانایی های کودکان داشته باشد و آنها را از سنین کودکی به قصه و داستان و کتابخوانی علاقمند کند. بازدید کودکان از کتابخانه، اهدای جوایز و معرفی و شعرخوانی از کتاب «رفتم به باغی» نوشته محمدهادی محمدی از تازه های کتاب کودک کتابخانه نیز پایان بخش این جلسه بود.
نقد کتاب «انسان شناسی قرآن» ویژه فرهنگیان عضو در کتابخانه علامه شیخ مفید
جلسه نقد کتاب «انسان شناسی قرآن» ویژه فرهنگیان عضو کتابخانه در منزل استاد عزیزی، پیشکسوت فرهنگی و نویسنده و پژوهشگر برجسته زبان و ادبیات فارسی باغشهر اسلامیه برگزار شد.
در این جلسه، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس، کتابدار و جمعی از فرهنگیان عضو کتابخانه علامه شیخ مفید به بهانه هفته معلم در منزل این استاد فرهیخته حضور پیدا کرده و از آثار پژوهشی و کتابخانه شخصی ایشان بازدید کردند.
استاد عزیزی در این جلسه به معرفی شخصیت و آثار شهید مطهری پرداخت و سپس کتاب «انسان شناسی قرآن» یکی از آثار ارزشمند شهید مطهری توسط وی به شرح ذیل مورد نقد و بررسی قرار گرفت:
از مهم‏ترین خدمات استاد مطهری در طول حیات پربرکتش، ترسیم جهان‏بینی ناب اسلامی از راه تدریس، سخنرانی و نوشتن کتاب است. امام خمینی(ره) در مورد این ویژگی استاد می‏فرمایند: «مطهری در اسلام‏شناسی و فنون مختلف اسلام و قرآن کریم بی‏نظیر بود. آنچه از این استاد شهید باقی مانده با محتوای غنی خود، مربی و معلم است. آثار قلم و زبان او، بی‏استثنا آموزنده و روان‏بخش است. او با قلمی روان و فکری توانا، در تحلیل مسائل اسلامی و توضیح حقایق فلسفی با زبان مردم و بی‏اضطراب به تعلیم و تربیت جامعه پرداخت». لازم به ذکر است که  کتاب مذکور شامل 12 جلسه سخنرانی های استاد مطهری درباره خداشناسی، جهان شناسی و انسان شناسی قرآن در یک جمع علاقمند به معارف اسلامی در زمستان سال 1350 و بهار 1351 است که چون بخش اعظم آن درباره انسان شناسی است، انسان شناسی قرآنی نام گرفته است. گرچه برخى از  مطالب این کتاب، مشترک با سایر آثار استاد است؛ اما اولاً مطالب نو و بدیع بخصوص در حوزه عرفان و اخلاق در آن بسیار است و ثانیاً سبک بیان و مثالهاى مذکور در کتاب، تازه و جدید است. مهمترین عناوین مباحث این کتاب، عبارتند از: زیباییهاى انسان در قرآن، محرکهاى معنوى انسان در قرآن، خودیابى با ذکر خدا و فلسفه زهد در انسان.
در ادامه، سایر اعضای شرکت کننده به بیان نظرات و دیدگاه های خود در مورد نقد های مطرح شده پرداختند و در پایان، بروشور معرفی آثار شهید مطهری و سیر مطالعاتی وی بین فرهنگیان توزیع و از سوی کتابخانه علامه شیخ مفید اسلامیه از زحمات استاد عزیزی، تقدیر و تشکر شد.
نشست کتاب خوان تخصصی «معرفی آثار شهید مطهری، ویژه بانوان فعال فرهنگی» در کتابخانه علامه شیخ مفید
در این نشت، شش نفر به معرفی کتابهای مورد علاقه خود به شرح ذیل پرداختند:
«طهارت روح "نماز و عبادت "در آثار شهید مطهری» نوشته استاد شهید مرتضی مطهری، انتشارات ستاد اقامه نماز/ ارائه توسط: طوبی عباسی باغستان (دبیر و عضو کتابخانه)، «سیری در نهج البلاغه» نوشته شهید مرتضی مطهری، انتشارات صدرا/ ارائه توسط: فاطمه عزتی (دبیر و عضو کتابخانه)، «آزادی معنوی» نوشته شهید مرتضی مطهری، انتشارات صدرا/ ارائه توسط: اکرم قیصری (دبیر و عضو کتابخانه)، «جاذبه و دافعه امام علی(ع)» نوشته شهی مرتضی مطهری، انتشارات صدرا/ ارائه توسط: زهرا مجلل (دبیر و عضو کتابخانه)، «نظام حقوق زن در اسلام» نوشته شهید مرتضی مطهری، انتشارات صدرا/ ارائه توسط: زهرا حقیقی راد (فعال فرهنگی و عضو کتابخانه) و «انسان شناسی قرآن» نوشته مرتضی مطهری، انتشارات صدرا/ ارائه توسط: طیبه عابدینی (کتابدار).
تجلیل از معلمان فعال در امر ترویج فرهنگ کتابخوانی در مراسم نماز جمعه باغشهر اسلامیه
به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم، از معلمان فعال در امر ترویج فرهنگ کتابخوانی در مراسم نماز جمعه باغشهر اسلامیه تجلیل شد.
به گفته «طیبه عابدینی»، مسئول کتابخانه علامه شیخ مفید اسلامیه با عنایت به نقش مؤثر معلمان در رشد شاخص های فرهنگی به خصوص ترویج فرهنگ کتابخوانی و تشویق هر چه بیشتر معلمان در این زمینه، در مراسم نماز جمعه این شهر، پنج نفر از معلمان فعال در زمینه ترویج فرهنگ کتابخوانی، تقدیر شدند.
بیشتر
 
تعداد بازديد اين صفحه: 472
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما