پنجشنبه 26 مهر 1397  
1397/2/24 دوشنبه در هفته سوم اردیبهشت ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند در هفته سوم اردیبهشت ماه، برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی محمدتقی کریم پور، شهدای باقریه و حضرت خدیجه کبری(س) بیرجند، برنامه هایی از قبیل نشست جمع خوانی، معرفی کتاب و نشست کتاب خوان برگزار کردند.
نشست جمع خوانی «به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند!» در کتابخانه محمدتقی کریم پور
کتاب «به کبوتر اجازه نده اتوبوس براند!» نوشته مو ویلمز را کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر کرده است. این کتاب یکی از بهترین آثاری است که به صورت فوق العاده لطیف، هوشمندانه و غیرمستقیم به کودک مفهوم وجدان، امانت داری و خوش قولی را می آموزد. ضمن آنکه به کودک یاد می دهد که گاهی اوقات لازم است در جواب درخواست های نابجای دیگران «نه» بگوید. با این کتاب، کودک «نه» گفتن را تمرین می کند.
کودک ما باید بیاموزد تا در جواب خواسته های نامربوط و نامعقول با قطعیت پاسخ منفی دهد و از این کار، شرمسار و خجل نباشد. نقاشی کتاب در عین سادگی فوق العاده جذاب است و کاملاً کودک را با ماجرا درگیر و به تأثیرگذاری هر چه بیشتر مفهوم مورد نظر نویسنده، کمک شایانی می کند.
نشست معرفی کتاب «انسان شناسی قرآن» در کتابخانه محمدتقی کریم پور
کتاب «انسان شناسی قرآن» نوشته متفکر شهید استاد مرتضی مطهری، در راستای اقدامات ترویجی کتاب خوان اردیبهشت ماه، در کتابخانه محمدتقی کریم پور معرفی شد. دو فصل مهم این کتاب را «انسان شناسی قرآن» و «جهان شناسی قرآن» تشکیل می‌دهند. در این کتاب، نویسنده در مورد محرک‌های معنوی انسان در قرآن توضیحات مبسوطی آورده است و در فصلی جداگانه به نقدی بر مکتب هندی پرداخته است. این کتاب را می‌توان مقدمه‌ای بر انسان‌شناسی اسلامی دانست. در توضیحات پشت جلد، جملاتی از امام خمینی(ره) در مورد شهادت استاد مرتضی مطهری آمده است: «من فرزند بسیار عزیزی را از دست دادم و در سوگ او نشستم که از شخصیت‌هایی بود که حاصل عمرم محسوب می‌شد. من گرچه فرزند عزیزی را که پاره تنم بود از دست دادم؛ لکن مفتخرم که چنین فرزندان فداکاری در اسلام وجود داشت و دارد.» این کتاب را انتشارات صدرا منتشر کرده است.

نشست جمع خوانی «فرنگیس» در کتابخانه شهدای باقریه
کتاب «فرنگیس: خاطرات فرنگیس حیدرپور» با حضور جمعی از اعضای کتابخانه شهدای باقریه جمع خوانی شد. کتاب شیرین و خواندنی «فرنگیس» که مهناز فتاحی آن را نگاشته است، شامل خاطرات فرنگیس حیدرپور است که در حمله  نظامیان عراقی به روستای محل سکونتش با یک تبر از خود در برابر سربازان ارتش بعث عراق دفاع کرد و تنها با یک تبر توانست هم از سپاه عراق اسیر بگیرد و هم سربازی را بکشد. در جمع خوانی، هدف روخوانی کتاب نیست؛ بلکه تشویق، ترغیب و ایجاد انگیزه برای خواندن است. در جلسات جمع خوانی، با خوانش کتاب، اعضای کتابخانه با زیبایی های کتاب آشنا شده و در نهایت مخاطب به خواندن کتاب تشویق می شود.
معرفی و جمع خوانی کتاب «10 قصه از امام رضا علیه السلام برای بچه ها» در کتابخانه حضرت خدیجه کبری(س)
کتاب «10 قصه از امام رضا علیه السلام برای بچه ها» با حضور کودکان در کتابخانه حضرت خدیجه کبری(س) معرفی و جمع خوانی شد. این کتاب، دربردارنده داستان های کوتاهی از حضرت امام رضا(ع) برای گروه سنی کودک است که به روایت مژگان شیخی و تصویرگری سید حسام الدین طباطبایی توسط انتشارات قدیانی به چاپ رسیده است.
هجدهمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند درکتابخانه خدیجه کبری(س)
در این نشست، شش نفر به معرفی کتاب مورد علاقه خود پرداختند که به شرح ذیل می باشد:
«آیین ازدواج و زناشویی» نوشته محسن مرتضوی/ ارائه توسط: محدثه گلسرخی، «سفال درمانی» نوشته علی زاده محمدی/ ارائه توسط: سیده زهرا مرتضوی، «تویی در آسمان قلبم» نوشته مژگان مظفری/ ارائه توسط: فاطمه کوچکی، «معجزه تقویت مهارتهای یادگیری» نوشته رجینا هلیر/ ارائه توسط: الهام جعفری، «آیین زندگی از دیدگاه امام رضا(ع)» نوشته محسن کتابچی/ ارائه توسط: فاطمه حفاظی و «مدیریت دانش» نوشته علی اکبر احمدی/ ارائه توسط: مهدیه علیزاده.

بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 464
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما