پنجشنبه 26 مهر 1397  
1397/2/15 شنبه در هفته دوم اردیبهشت ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند (سری دوم) کتابخانه های عمومی الغدیر، محمدتقی کریم پور و شهدای باقریه بیرجند در هفته دوم اردیبهشت ماه برنامه های فرهنگی متنوعی اجرا کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی الغدیر، محمدتقی کریم پور و شهدای باقریه بیرجند برنامه هایی از قبیل نمایشگاه کتاب، نشست جمع خوانی، نشست کتاب خوان مدرسه ای و معرفی کتاب برگزار کردند.
نمایشگاه تخصصی کتاب «خلیج همیشه فارس» در کتابخانه الغدیر
به مناسبت 10 اردیبهشت ماه، روز ملی خلیج فارس نمایشگاه تخصصی کتاب با همین عنوان در کتابخانه عمومی الغدیر برپا شد. تعدادی از عناوین کتبی که در این نمایشگاه در معرض دید عموم گذاشته شده به شرح ذیل می باشد:
«خلیج فارس کشورها و مرزها»، «تاریخ خلیج فارس و ممالک همجوار»، «وقایع نگاری خلیج فارس»، «خلیج فارس: فرهنگ و تمدن»، «خلیج فارس، نامی برای همیشه: نگاهی به تاریخ خلیج فارس»، «خارجیان در خلیج فارس» و «بنادر ایران در خلیج فارس».
نمایشگاه تخصصی کتاب «اندیشه مطهر» در کتابخانه الغدیر
در آستانه هفته معلم و به منظور گرامیداشت روز 12 اردیبهشت، سالروز شهادت استاد مطهری، نمایشگاه تخصصی کتاب با عنوان «اندیشه مطهر» در کتابخانه عمومی الغدیر برپا شد. تعدادی از عناوین به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه، به شرح ذیل می باشد: انسان و سرنوشت، خدا در اندیشه انسان، احیای تفکر اسلامی، جامعه و تاریخ، حکمت مطهر، علل گرایش به مادی گری، تعلیم و تربیت در اسلام، اسلام و مقتضیات زمان، گفتارهایی در اخلاق اسلامی، مجموعه آثار و استاد مطهری و روشنفکران.
نشست جمع خوانی کتاب «استاد مطهری» در کتابخانه محمدتقی کریم پور
با هدف گرامیداشت روز معلم و آشنایی کودکان و نوجوانان با شخصیت شهید مرتضی مطهری و به منظور ترویج فرهنگ مطالعه در کودکان و نوجوانان کتاب «استاد مطهری» نوشته ناصر نادری در کتابخانه محمدتقی کریم پور معرفی و جمع خوانی شد. در این نشست ابتدا توضیحاتی درباره شخصیت شهید مطهری و مقام معلم ارائه شد و در ادامه هریک از اعضای حاضر در جلسه، بخش هایی از کتاب را بلندخوانی کردند. این کتاب توسط انتشارات مدرسه منتشر شده و در بردارنده داستانی از کودکی استاد مطهری و سرگذشت زندگی و فعالیت های ایشان است.

حضور کتابداران کتابخانه محمدتقی کریم پور در صبحگاه دبستان دخترانه میقات
همزمان با اعیاد شعبانیه، مراسم صبحگاه در مدرسه دخترانه میقات با حضور دانش آموزان این مدرسه و همکاران کتابخانه محمدتقی کریم پور برگزار شد.
در این مراسم، کتابداران کتابخانه محمدتقی کریم پور ضمن معرفی کتابخانه، پیرامون موضوع کتابخوانی و اهمیت مطالعه کتاب های غیردرسی (مانند داستان، شعر و ...) برای دانش آموزان سخنرانی کردند و از علاقمندان دعوت به عمل آمد تا به کتابخانه مراجعه کنند. سپس از نمایشگاه دست سازه های دانش آموزان بازدید شد و در کلاسهای پایه اول و دوم، قصه گویی و شعرخوانی به مناسبت نیمه شعبان انجام شد. طبق هماهنگی های انجام شده با مدیر دبستان، رتبه های برتر هر پایه به صورت رایگان، عضو کتابخانه شدند.
قصه گویی کتاب «یاران آفتاب» و شعرخوانی «آن قصه پنهانی» به مناسبت نیمه شعبان
کتابداران کتابخانه محمدتقی کریم پور کتاب «یاران آفتاب» را به مناسبت ولادت حضرت مهدی(عج) در دبستان دخترانه میقات معرفی و قصه گویی کردند. این کتاب، نوشته محمد یوسفیان است و بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج): واحد کودک و نوجوان آن را منتشر کرده است. در ادامه، کتاب «آن قصه پنهانی» سروده محمدکاظم مزینانی با موضوع امام زمان(عج) برای دانش آموزان شعرخوانی شد.
نشست کتاب خوان مدرسه ای به همت کتابخانه محمدتقی کریم پور در دبستان دخترانه میقات
در این نشست، شش کتاب ارائه شد که به شرح ذیل می باشد:
«اینجا را نگاه کن» نوشته هویت سالی/ ارائه توسط: مهلا فریزنوکی، «کلوچه های خدا» نوشته کلر ژوبرت/ ارائه توسط: سمیرا برایی، «شهر ضرب المثل ها» نوشته غلامرضا حیدری/ ارائه توسط: مائده کریمیان نژاد، «پوریای ولی» نوشته محسن بغلانی/ ارائه توسط: مهلا عبدالهی، «موهایم را شانه نمی کنم» نوشته آنت لانگن/ ارائه توسط: مینا نوخواه و «یاران آفتاب» نوشته محمد یوسفیان/ ارائه توسط: فرشته نعمتی.
برگزاری کارگاه «خلیج همیشه فارس» در کتابخانه شهدای باقریه
همزمان با 10 اردیبهشت ماه، روز ملی خلیج فارس ویژه برنامه ای تحت عنوان «کارگاه خلیج همیشه فارس» توسط کتابخانه شهدای باقریه بیرجند با حضور جمعی از کودکان، با هدف بزرگداشت روز ملی خلیج فارس و آشنایی اعضا با این روز مهم برگزار شد. در ابتدای برنامه، مسئول کتابخانه در مورد اهمیت و دلیل نامگذاری این روز برای اعضا صحبت کرد و در ادامه برنامه هایی چون: قصه گویی و مسابقه نقاشی با موضوع خلیج فارس برای اعضا برگزار شد.
همچنین کتاب داستان «خلیج فارس» نوشته محمد مهدوری گورابی برای کودکان توسط مسئول کتابخانه قصه گویی شد. این کتاب، قصه ماهی کوچولویی را روایت می کند که در آب های خلیج فارس با شیء ناشناخته ای برخورد می کند که در واقع، یک مین دریایی است. با راهنمایی و مشورت ماهی های دیگر تصمیم بر این گرفته می شود که خودشان را به مرگ بزنند و روی آب بروند تا با آمدن ناوگان دریایی ایران و دیدن این صحنه، کشتی ایرانی جلوتر نیاید؛ چرا که مین دریایی، خاصیت مغناطیسی دارد و با جذب شدن به کشتی آن را منفجر می کند؛ اما با این تدبیر ماهی ها فرمانده ناوگان غواص ها را می فرستد تا ببینند عامل مرگ این همه ماهی چیست که با دیدن مین دریایی به خنثی کردن آن می پردازند.
در ادامه این برنامه، مسابقه نقاشی ویژه کودکان حاضر در جلسه قصه گویی برگزار و از کودکان خواسته شد تا برداشت خود را از قصه خوانده شده با نقاشی های خود به تصویر بکشند.
نشست معرفی کتاب «داستان راستان» در کتابخانه شهدای باقریه
به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت استاد مطهری، کتابخانه شهدای باقریه با حضور جمعی از اعضای خود جلسه ای با عنوان «داستان راستان در کتابخانه ما» برگزار نمود. در این جلسه، کتاب «داستان راستان» اثر دو جلدی استاد مرتضی مطهری به اعضا معرفی شد و سپس هر یک از حاضران، یک حکایت شیرین از این اثر به یادماندنی را خواندند و با این کتاب آشنا شدند.
این کتاب، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه است که درباره زندگی بزرگان دینی در اسلام نوشته شده است. کتاب مذکور شامل دو جلد است که در هر جلد آن ۷۵ داستان گنجانده شده است. منابع داستان‌های کتاب، از کتب احادیث، تواریخ و سیره و با زبانی ساده و مفید به صورت حکایت و داستان بر اساس واقعیت بیان شده است. شهید مرتضی مطهری، این حکایت های کوتاه مذهبی، تاریخی و دینی را از لا به لای احادیث و اخبار جمع آوری کرد و با پرورش دادن، آنها را به صورت داستان هایی کوتاه از زندگی بزرگان دین و شخصیت های تأثیرگذار اخلاقی در آورد. از آنجایی که این کتاب، داستان سرگذشت کسانی است که می خواهند در راه راست گام بردارند، نویسنده آن را به نام «داستان راستان» نام گذاری کرده است.

بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 448
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما