پنجشنبه 26 مهر 1397  1397/2/10 دوشنبه در هفته دوم اردیبهشت ماه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند کتابخانه های عمومی شهرستان بیرجند در هفته دوم اردیبهشت ماه، میزبان برنامه های فرهنگی متنوعی بودند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی عبدالکریم اشراق بیرجندی، محمدعلی کریم پور، شهدای باقریه و محمدتقی کریم پور بیرجند برنامه هایی از قبیل مسابقه نقاشی، نشست کتاب خوان، نمایشگاه کتاب و نشست جمع خوانی برگزار کردند.
مسابقه نقاشی در کتابخانه عبدالکریم اشراق بیرجندی
مسابقه نقاشی با موضوع «کتاب و کتاب خوانی» در کتابخانه عبدالکریم اشراق بیرجندی برگزار شد. هدف از برگزاری این مسابقه که با حضور اعضای کودک برگزار شد، پرورش ذوق هنری و خلاقیت کودکان، تشویق آنها به حضور در کتابخانه و ترویج کتاب خوانی بود.
شایان ذکر است در پایان این مسابقه به همه شرکت‌کنندگان هدایایی به رسم یادبود اهدا شد.
دوازدهین نشست کتاب خوان کتابخانه ای بیرجند در کتابخانه محمدعلی کریم پور
در این نشست که با موضوع معرفی جدیدترین رمان های کتابخانه به مناسبت روز جوان برگزار شد، شش نفر به معرفی کتاب مورد علاقه خود پرداختند که به شرح ذیل می باشد:
«به امید دیدار در آن دنیا» نوشته پی یر لومتر/ ارائه توسط: محدثه میر، «رویای دونده» نوشته وندلین ون درانن/ ارائه توسط: ریحانه حسین پور، «نیمه ی نادیده» نوشته لیزا جنوا/ ارائه توسط: عالمه عباسی، «ما تمامش می کنیم» نوشته کالین هور/ ارائه توسط: راضیه خسروی، «زن قهرمان بی مدال» نوشته مریم عباس زاده/ ارائه توسط: کوثر چهکندی نژاد و «راه طولانی» نوشته تکین حمزه لو/ ارائه توسط: فائزه نجاریان (کتابدار).
نمایشگاه کتاب با موضوع جوان در کتابخانه محمدعلی کریم پور
به مناسبت ولادت حضرت علی اکبر(ع) و روز جوان، نمایشگاه کتابی با همین موضوع در کتابخانه محمدعلی کریم پور برگزار شد. در این نمایشگاه، عناوینی هز جمله: جوان و آرامش، جوان و ازدواج، آنچه یک جوان باید بداند، پرسش های امروز جوانان و ... در معرض دید عموم قرار گرفت.
نشست جمع خوانی کتاب «گرگ ها از برف نمی ترسند» در کتابخانه شهدای باقریه
کتاب «گرگ ها از برف نمی ترسند» در جمع اعضای نوجوان کتابخانه شهدای باقریه معرفی و جمع خوانی شد.
در این نشست که با حضور تعدادی از اعضای نوجوان کتابخانه برگزار شد، بخش هایی از کتاب «گرگ ها از برف نمی ترسند» نوشته محمدرضا بایرامی، پس از معرفی خوانده شد. یوسف و فتاح از اهالی روستایی دور افتاده در حوالی سرعین از توابع اردبیل هستند. سارا، خواهر فتاح قرار است بعد از عید عروسی کند و از ده برود و فتاح هم امیدوار است پس از او خود را از این روستای دور افتاده نجات دهد. آن دو با خبر می شوند که آبشار قوشا بولاغ به خاطر سرمای شدید زمستان یخ زده است و هنگامی که یوسف و فتاح، دو دوست نوجوان به دیدن آبشار یخ زده می روند، زلزله می آید. آن دو با عجله برمی گردند؛ اما با روستایی ویران شده روبرو می شوند...
داستان با توصیف احساسات دو نوجوان روستایی، توانایی ها، ضعف ها و تلاش آن ها برای بقا، همچنین توصیف مشکلات حاصل از زلزله و سختی های پس از آن، می تواند الگوی مناسبی برای مبارزه با سختی ها در شرایط بحرانی و ناملایمات حاصل از آن برای نوجوانان باشد.
قصه گویی کتاب «قصه، بازی، شادی» در کتابخانه شهدای باقریه
کتاب «قصه، بازی، شادی» نوشته مرتضی خسرو نژاد در کتابخانه شهدای باقریه برای کودکان، قصه گویی شد. در ابتدای این جلسه، کودکان با مجموعه «قصه، بازی، شادی» آشنا شدند. کتابی که در بردارنده 10 داستان تصویری است و توسط انتشارات آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است. مجموعه «قصه، بازی، شادی» شامل داستان‌های قدیمی است که دکتر مرتضی خسرو نژاد آن ها را با نثری روان و آهنگین بازنویسی کرده است. تصویرگران این کتاب در این مجموعه، روش‌ها و سبک‌های گوناگونی را خلق کرده اند که جذابیت این کتاب را دو چندان کرده است. لازم به ذکر است که برگزاری جلسات قصه گویی تحت عنوان «کارگاه قصه»، از جمله برنامه هایی است که با هدف پیوند دادن کودکان به خواندن و دنیای کتاب در کتابخانه شهدای باقریه برگزار می شود؛ با امید به این که گامی باشد در جهت نهادینه کردن مطالعه در کودکان این مرز و بوم.
کارگاه رنگ آمیزی کودکان در کتابخانه شهدای باقریه
کارگاه رنگ آمیزی از جمله برنامه هایی است که در کتابخانه شهدای باقریه با هدف جذب کودکان به کتابخانه انجام می گیرد؛ چراکه کودکان به نقاشی و رنگ آمیزی علاقه زیادی دارند و یکی از سرگرمی های بسیار خوب و جذاب برای کودکان دختر و پسر، رنگ آمیزی و نقاشی است. رنگ آمیزی کودکان، مزایای زیادی برای آن ها دارد. آن ها با رنگ آمیزی کردن علاوه بر اینکه سرگرم می شوند، با اشیای زیادی آشنا می شوند.  بنابراین در این کارگاه های رنگ آمیزی، برای افزایش هنر و خلاقیت در کودکان به آن ها رنگ آمیزی روی طرح های آماده داده می شود تا ضمن گذراندن لحظات شاد در کتابخانه برای حضور بیشتر در کتابخانه ترغیب شوند و با فضای کتابخانه انس بگیرند.
نشست گروه مطالعاتی پیرامون مجموعه 8 جلدی «راه روشن» در کتابخانه شهدای باقریه
نشست گروه مطالعاتی کتابخانه شهدای باقریه، پیرامون مجموعه 8 جلدی «راه روشن» برگزار شد. در این نشست که با حضور مسئول کتابخانه و جمعی از اعضای نوجوان کتابخانه برگزار شد، حضار به بحث و گفتگو و سپس خوانش بخش هایی از  کتاب «راه روشن» پرداختند. این کتاب، ترجمه کتاب «المحجه البیضاء فی تهذیب الاحیاء» نوشته ملا محسن فیض کاشانی است که به گفته خودش در واقع احیایی است از کتاب  احیای علوم غزالی. با هدف آشنایی و شناخت اعضا با این اثر، گروه مطالعاتی تشکیل شد تا اعضا خود با گشت و گذار در کتاب و جلدهای مختلف آن با این کتاب که در واقع جامع مباحث اخلاق اسلامی است درگیر شوند و به شناخت کامل دست پیدا کنند. این کتاب از چهار بخش عبادات، عادات، مُهلکات و منجیات تشکیل شده است. در مجموع می توان گفت این کتاب از برترین کتب شیعه است که با مشی ای حکیمانه، عارفانه و اخلاقی به وسیله عالم و حکیمی بزرگوار نگاشته شده است.

سیزدهمین نشست کتاب خوان کتابخانه ای شهرستان بیرجند در کتابخانه محمدتقی کریم پور
در این نشست، شش نفر به معرفی کتاب پرداختند که به شرح ذیل است:
«آبی» نوشته ویکتوریا کن/ ارائه توسط: زهرا خارا، «کلک مرغابی» نوشته مهروش طهوری/ ارائه توسط: کوثر صادقی، «فرانکلین گم می شود» نوشته پالت بورژوا/ ارائه توسط: زکیه خارا، «شیر کتابخانه» نوشته میشل نودسن/ ارائه توسط: فاطمه زهرا اکبری، «صورتی» نوشته ویکتوریا کن/ ارائه توسط: تکتم مؤمنی و «دریا به رنگ مهتاب» نوشته معصومه ملامحمدی/ ارائه توسط: ریحانه مؤمنی.

بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 460
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما