پنجشنبه 26 مهر 1397  
1397/2/6 پنجشنبه به مناسبت اعیاد شعبانیه برگزار شد؛ برنامه های فرهنگی در کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس همزمان با اعیاد شعبانیه، برنامه های فرهنگی متناسب با این ایام در کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان جنوبی، کتابخانه های عمومی قائم(عج) فردوس و علامه شیخ مفید اسلامیه، نشست کتاب خوان، جلسه قصه گویی، معرفی کتاب، نمایشنامه خوانی و نقاشی برگزار کردند.
اولین نشست کتاب خوان کتابخانه عمومی قائم(عج) فردوس با همکاری حلقه صالحین پایگاه خواهران فاطمه الزهرا(س)
در این نشت، پنج نفر به معرفی کتابهای مورد علاقه خود به شرح ذیل پرداختند:
«چگونه کتاب بخوانیم؟» نوشته مارتیمر جی آدلر، انتشارات به نشر/ ارائه توسط: ملیحه اسدی (رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان فردوس)، «فقط به خاطر تو (آثار اخلاص درعمل)» نوشته مهدی خدامیان آرانی، انتشارات دعوت/ ارائه توسط: حمیده شیرزاده (مسئول کانون ادبی تون)، «حقیقت دوازدهم)» نوشته مهدی خدامیان آرانی، انتشارات دعوت/ ارائه توسط: حمیده شیرزاده (مسئول کانون ادبی تون)، «یکصد پرسش درباره امام زمان» نوشته علیرضا رجالی تهرانی، انتشارات نبوغ/ ارائه توسط: اعظم اسپانبر (بسیجی عضو کتابخانه) و «پرنده آرزو (قصه هایی از زندگی امام زمان(عج))» نوشته مسلم ناصری، انتشارات به نشر/ ارائه توسط: زهرا خاکی (بسیجی عضو کتابخانه).
دومین نشست کتاب خوان مدرسه ای کتابخانه علامه شیخ مفید اسلامیه با همکاری مدرسه دخترانه شهیدان محب راد
در این نشت، شش نفر به معرفی کتابهای مورد علاقه خود به شرح ذیل پرداختند:
«امام حسین(ع)» نوشته حسین فتاحی، انتشارات قدیانی/ ارائه توسط: طیبه عابدینی (کتابدار)، «مهمان کوچک: قصه هایی از زندگی امام حسین(ع)» نوشته مسلم ناصری، انتشارات به نشر/ ارائه توسط: اسماء رمضانی (دانش آموز عضو کتابخانه)، «پرنده آرزو: قصه هایی از زندگی امام زمان(عج)» نوشته مسلم ناصری انتشارات به نشر/ ارائه توسط: فاطمه آردانه (دانش آموز عضو کتابخانه)، «جمشید شاه، پادشاه نوروز» نوشته محمدرضا یوسفی، انتشارات دانش نگار/ ارائه توسط: زهرا دلشاد (دانش آموز عضو کتابخانه)، «مصری های باستان» نوشته فیلیپ آردر، انتشارات پیدایش/ ارائه توسط: معصومه غریب مهنه (دانش آموز عضو کتابخانه) و «سوار سوم: داستان زندگی امام حسین(ع)» نوشته محمدکاظم مزینانی، انتشارات پیدایش/ ارائه توسط: لیلا کیانی (دانش آموز عضو کتابخانه).
نشست قصه گویی از کتاب «امام سجاد(ع)» در کتابخانه علامه شیخ مفید
نشست قصه گویی از کتاب «امام سجاد(ع)» نوشته حسین فتاحی، ویژه کودکان در کتابخانه عمومی علامه شیخ مفید اسلامیه برگزار شد.
در این نشست که با حضور 15 کودک از پیش دبستانی گلواژه های ایمان برگزار شد، صالح نیا، کتابدار کتابخانه به قصه گویی از کتاب مذکور پرداخت و در پایان، سؤالاتی  پیرامون قصه مطرح شد و کودکان پاسخ دادند.
کتاب «امام سجاد(ع)» جلد ششم از مجموعه کتابهای ۱۴ قصه ۱۴ معصوم، نوشته حسین فتاحی و با تصویرگری محمدرضا دادگر می باشد که شامل مجموعه داستان هایی به زبان ساده از زندگی ۱۲ امام(ع) و حضرت محمد(ص) و حضرت فاطمه(س) می باشد و انتشارات قدیانی این کتاب را منتشر نموده است.
این کتاب، مناسب گروه سنی (ب) و (ج) بوده و برنده جایزه دوم مسابقه تصویرگری قصص قرآنی تهران در سال ۱۳۸۱ می باشد.
معرفی و قصه گویی کتاب «دیو دیگ به سر» در کتابخانه علامه شیخ مفید
قصه گویی از کتاب «دیو دیگ به سر» نوشته فرهاد حسن زاده از تازه های کتاب کودک، توسط کتابدار کتابخانه انجام شد و تصویرسازی از این کتاب و شعرخوانی از کتاب «ترانه های نوازش» توسط کودکان پیش دبستانی، پایان بخش این جلسه بود.
بازدید دانش آموزان پایه اول ابتدایی دبستان شهید مختارنیا شهر اسلامیه از کتابخانه علامه شیخ مفید
به منظور آشنایی و انس هرچه بیشتر دانش آموزان با کتاب و کتابخوانی، دانش آموزان پایه اول ابتدایی دبستان شهید مختارنیا اسلامیه ضمن بازدید از کتابخانه علامه شیخ مفید با فعالیت های این کتابخانه آشنا شدند. معرفی و قصه گویی از کتاب «کلاغ سیاه به سفر می رود» نوشته بابک صابری از تازه های کتاب کودک توسط کتابدار کتابخانه، نقاشی کودکان بر اساس قصه خوانده شده، برپایی نمایشگاهی از آثار نقاشی کودکان، پذیرایی و اهدای جوایز، از دیگر برنامه های برگزار شده در این جلسه بود.
گفتنی است کتاب «کلاغ سیاه به سفر می رود» کتابی است تصویری که براساس پرسش و پاسخ و گمانه ‌زنی شکل گرفته است که در قالب داستانی کوتاه و جذاب، اهمیت دوستی و همراهی را برای کودکان 4 سال به بالا توضیح می دهد. در ابتدای داستان، نویسنده سعی دارد با سؤال هایی متفاوت، کودک را نسبت به سفر کنجکاو کند و او را به چالش بکشد؛ به طوری که راوی داستان از کودک می خواهد خود را جای کلاغ بگذارد و از دریچه ذهن کلاغ فکر و خیال پردازی کند. در این داستان، کودک می آموزد که در زندگی واقعی چه چیزهایی ارزشمند است و در کنار همه ملزومات زندگی، باز هم حضور «دوست» برای ادامه زندگی ضروری است.
تصاویر کتاب ساده، زیبا و تأثیرگذارند و به خوبی حس و حال دوستانه و شاد کتاب را به خواننده انتقال می دهند و از همه مهمتر کودک را تا انتها با خود همراه می کنند.
تمرین خوانِ اول از نمایش «هفت خوان رستم» در کتابخانه علامه شیخ مفید
اولین جلسه ایده پردازی شخصیت ها و تعیین نقش و تمرین خوان اول از نمایش هفت خوان رستم توسط گروه شاهنامه خوانی کتابخانه علامه شیخ مفید در بخش کودکان و محوطه کتابخانه انجام شد.
در این جلسه ابتدا خوان اول از کتاب «هفت خوان رستم» توسط کتابدار کتابخانه خوانده و سپس بر اساس ایده های کودکان، نقش ها و شخصیت ها جهت اجرای نمایش مشخص شد. گفتنی است نمایش «هفت خوان رستم» پس از اتمام تمرین های هفتگی توسط دانش آموزان در شهریور ماه سال جاری همزمان با روز شعر و ادب فارسی در  کتابخانه برای عموم اجرا خواهد شد.
نشست قصه گویی- نقاشی همراه با اجرای سرود به همت کتابخانه علامه شیخ مفید
در این نشست که با همکاری مهدکودک سرزمین نور برگزار شد، «عابدینی»، مسئول کتابخانه ضمن حضور در مهدکودک به قصه گویی از کتاب «شنگال» از سری کتب کتاب خوان ماه پرداخت و نوگلان به تصویرسازی از قصه پرداختند.
«شنگال» چیزی است بین قاشق و چنگال؛ نه قاشق است و نه چنگال. نه قاشق‌ها او را در جمع خود می‌پذیرند نه چنگال‌ها. او روی میز غذا جایی ندارد و بسیار تنهاست. «شنگال» برای پذیرفته شدن در بین قاشق‌ها و چنگال‌ها سعی می‌کند خود را به شکل آن‌ها در بیاورد؛ اما تلاش‌هایش برای این کار بی‌فایده است؛ تا اینکه روزی پای یک بچه کوچولو که تا حالا از قاشق و چنگال استفاده نکرده است به آشپزخانه باز می‌شود. او نمی‌تواند قاشق و چنگال معمولی که بزرگترها از آن استفاده می‌کنند را در دستان کوچکش بگیرد و به چیزی احتیاج دارد که بتواند به راحتی با آن غذا بخورد؛ به چیزی که کمی قاشق باشد کمی چنگال؛ چیزی که خاصیت و ویژگی‌های هر دو را داشته باشد؛ کاری که نه قاشق‌ها از پس آن برمی‌آیند و نه چنگال‌ها. انگار فقط این «شنگال» است که از عهدۀ این کار بر می‌آید.
همچنین در ادامه، معرفی و قصه گویی از سه کتاب از تازه های کتاب کتابخانه شامل «رفتم به باغی» نوشته محمدهادی محمدی، «کلاغ سیاه به سفر می رود» نوشته بابک صابری، «گوریل و دوست کوچکش» نوشته آنتونی براون، توسط عابدینی صورت گرفت. اجرای سرود ویژه اعیاد شعبانیه توسط نوگلان در حضور مادرانشان از دیگر برنامه های این نشست بود.
بیشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 407
تمامی حقوق این پورتال متعلق به نهاد کتابخانه های عمومی کشور می باشد

اجرا با : پورتال سازمانی سیگما